Home / Genel / Adım Adım Mantar Yetiştiriciliği

Adım Adım Mantar Yetiştiriciliği

Adım Adım Mantar Yetiştiriciliği

Mantar yetiştiriciliği son dönemlerde oldukça yaygındır. Gurme mantar kategorisinde yer alan perma kültür tarım alanının en sevilen gıdalarından olan mantarlar hem içerdiği protein, vitamin ve mineral değerleri hem de lezzeti ile tüketicilerin gözdeleri arasında yer almaktadır. Mantar tüketimine artan talep mantar arzını da oldukça olumlu etkilemiştir. Yeni bir iş arayışında olan ya da hali hazırda çiftçilik ile uğraşan ve yeni bir alan arayan kişilerde mantar üretimi konusunda araştırma yapmaya yönelmişlerdir. Mantar sektörü hem gelir getirisi tatmin düzeyi yüksek hem de sistem kurulumundan sonra oldukça keyifli ve diğer mahsul üretimlerine göre daha kolaydır.  Adım adım mantar yetiştiriciliği yazımızda temel olarak karar verme konusunda okuyuculara yön göstermek hedeflenmiştir.

Hangi Mantar Üretilmeli?

Mantar üreticisi olmak isteyen kişilerin hangi mantarı üretecekleri oldukça önemlidir. Aslında tüm süreç mantar seçiminden sonra başlamaktadır. Çünkü farklı mantarların farklı üretim süreçleri ve farklı ihtiyaçları vardır. Sistemin seçilen mantara göre belirlenmesi ve karar sonrası mantar tohumu araştırması yapılması aşamasından bu ilk aşama önemlidir. Kültür mantarı en popüler mantar türlerinden bir tanesidir. Pazarı oldukça hareketlidir. Kültür mantarı en gelişmiş mantar sektörü olduğu için işi endüstriyel anlamda yapan kişilerle rekabet etmek için sistemin iyi kurulması ve pazarın iyi araştırılması gerekir. İstiridye mantarı ise az bulunur fiyatı kültür mantarına göre daha yüksektir. Henüz yeni yeni palazlanan bir mantar üretimi sektörüdür.

Mantar Nasıl Ortamda Yetişir?

Mantarın yetişmesi için alanın karanlık ısı ve nem ayarının isteğe göre ayarlanması için nem cihazı ve ısı cihazının olduğu, sulama sisteminin, gider sisteminin, havalandırmanın olduğu bir alan gerekmektedir. Mantar üretimi için uygun alan denildiğinde akla mantarhane gelmektedir. Uygun bir alan varsa gerekli teçhizat ile üretim alanı haline getirmek mümkündür. Fakat uygun bir alan yoksa mantarhane kuran firmalar ile anlaşma yapılarak tüm teknolojik sistemi ile birlikte bir mantarhane kurulabilir. Yatırım maliyeti aslında tek seferliktir. Alanın kurulmasından sonra üreticinin de gider kalemi azalmaktadır. Zaten verimli üretim ile mantarcılık karlı bir yatırımdır.

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir