Home / Genel / Beslenme Açısından Mantar

Beslenme Açısından Mantar

mantar

Beslenme Açısından Baktığımızda Mantar

Kanser ve obezite gibi rahatsızlıklarda D Vitamini eksikliğinin etkili olduğu düşünülür. D Vitaminin doğal olarak bulunduğu besinlere sık rastlanmaz. Özellikle mantar çeşitleri yoğun D Vitamini barındırdıkları için dikkat çeker. Bu nedenle beslenme açısından çok önemlidir ve uzmanlar tarafından tüketilmesi önerilir.

Mantar Zehirlenmesi

Zehirli mantarlar genellikle doğada kendiliğinden çıkan mantarlardır. Bu mantarların yapısında zehirli maddeler bulunur ve genellikle şapkalı mantarlardır. Bu tür mantarların, taze olarak veya kurutularak tüketilmesi, konserve yapılarak tüketilmesi zehirlenmelere neden olur. Mantar zehirlenmesi ciddidir ve ölümle dahi sonuçlanabilir. Bu nedenle mantar tüketirken çok dikkatli olmak gerekir. Doğada bulunan ve iyi tanınmayan mantarlardan uzak durulmalıdır. Kişiler bu besini tüketmek istediklerinde mantar üretim çadırı aracılığıyla üretilen kültür mantarlarına yönelmelidir. Ayrıca istiridye mantarı türevleri de rahatlıkla kullanılabilecek mantarlardır.

Mantar zehirlenmeleri kendisini bulantı, kusma ve ateşle kendini gösterir. Eğer mantar tükettikten sonra bu belirtiler yaşanırsa vakit geçirmeden tıbbi yardım almak gerekir. Mantar seçilirken açık beyaz renkte taze ürünler seçilmelidir. Mantarın kabuğunun soyulmamış ve yumuşamamış olanları tercih edilmelidir. Mantar besin değerini kaybetmeden taze tüketilmelidir. Buzdolabında bekleme süresi en fazla bir hafta olmalıdır. Besin değerini tamamen kaybedeceği için derin dondurucuda saklanması önerilmez.

Mantar et yerine geçtiği düşünülerek tüketilmemelidir. Et yerine mantardan yeterli besini aldığını düşünen ve et tüketmeyen kişilerde bazı yetersizlikler görülmeye başlanabilir. Ayrıca böbrek hastaları kontrollü mantar tüketmelidir. Böbrek taşı veya böbrek yetmezliği varsa dikkat edilmelidir. Mantarın içeriğinde bulunan pürin aminoasidi böbrek hastaları için sakıncalıdır. Ayrıca gut hastaları için de önerilmez.

Yenilebilir Mantar Türleri

Türkiye’de 40 çeşit yenilebilir mantar türü olduğu bilinir. Bunun yanında güvenli olduğu için tercih edilen kültür mantarı ilk sırayı alır. Mantar yetiştiriciliği gittikçe gelişen bir sektördür. Birçok insan mantar yetiştirmek istiyor ve mantar tohumu nereden alınır diye soruyor. Mantar tohumu pazarlayan pek çok firma var ve bu firmalardan tohum elde etmek mümkün. Ayrıca internet üzerinden de mantar tohumu sağlanabilir. Hobi olarak mantar yetiştirmek isteyenler veya tohumu denemek isteyenler için hobi mantar tohumu kitleri de mevcuttur.

 

 

 

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

mantar tohumu

Mantar Tohumu ( Misel ) Nasıl Yapılır?

Mantar Tohumu ( Misel ) Nasıl Yapılır? Mantarlar çiçekli bitki olmadıkları için tohumları bulunmaz. Mantar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir