Home / Genel / Burdur Altınyayla ‘da Mantar Etkinliği

Burdur Altınyayla ‘da Mantar Etkinliği

Burdur Altınyayla (Dirmil) İlçesini ziyaret eden Burdur Valisi Şerif Yılmaz İlçe halkının mantar yetiştiriciliği ile ekonomik manada geçimini sağladığı Altınyayla İlçe Kaymakamı Medeni Bakır tarafından kendisine anlatıldı. Vali Yılmaz İlçe de mantar yetiştiren aile ve aylık olarak yurt içi ve yurt dışı pazarlara yaklaşık 15 ton ve yıllık 150 ton civarında mantar üretimi yapılarak pazarlandığını söylendi. İlçe de son yıllarda giderek işletme sayısının artığını yetkililer belirttiler.

ÜRETİCİ SAYISININ ARTIRILMASI İÇİN YENİ PROJE
Burdur Valisi Şerif Yılmaz, başta Altınyayla Kaymakamı Medeni Bakır olmak İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü olmak üzere üreticilerden Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı desteği ve sermayesi yeterli vatandaşlarımızın kendilerinden yeni projeler beklediğini ifade etti. Kaymakam Medeni Bakır. İlçe ekonomisine katkı bakımından önde gelmektedir. Geçmişte ilçemizdeki en önde gelen sektör (Kireç) işletmeciliği iken bu gün onun yerini evlerinin alt kısımlarında Mantar işletmeciliği yapan insanlarımız almaktadır.

Bu mantar işletmelerinin Sosyal Yardımlaşma Vakfı üzerinden projelendirilerek kurulduğunu belirten Kaymakam Medeni Bakır bu projeleri imkanları mızın ölçüsü ile daha da artırmaya gayret gösterdiklerini ifade etti.

İKLİM KOŞULLARINDA VE UYGUN ŞARTLARDA KURULMALIDIR
Burdur Valisi Şerif Yılmaz, Mantar İşletmeleri ile ilgili olarak, yaptığı açıklamada bilhassa kırsal kesim insanını için bu çok güzel bir proje çalışması olduğunu ifade ederek, İlimiz geneline ve köylerimiz de yaşayan vatandaşlarımıza örnek olabilen önemli bir proje olduğunu belirtti. Konuyla ilgili yer sıkıntısı olması durumunda Kamu Kurumlarımıza ait boş bulunan ve kullanılmayan bina ve araziler belirlenip muhtarlıklar veya kişiler tarafından kiralanmak suretiyle mantar işletme projeleri yaptırılarak bölgemizdeki mantar üretimi daha da artırılarak vatandaşlarımızın ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlanabilir.

Vali Yılmaz, beraberinde Kaymakamlık ziyareti sırasında kendisi ile hazır bulunan İl Müdürlerine konuyla ilgili gerekli altyapı çalışmaları konusunda çalışmaların ise araştırılması ve rapor haline getirilmesi için talimat verdi.

Altınyayla (Dirmil) Belediye Başkanlığı tarafından 10 metrelik mangal kurularak ilçe halkına ve misafirlere 29. Altın Sipsi Yağlı Pehlivan Güreşleri, Kültür Mantarı ve Kültür Sanat etkinlikleri kapsamında misafirlere mantar ikram edildi. Yapılan ikramın ardından Vali Yılmaz İlçeden ayrıldı.

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir