Home / Genel / Ekolojik Ürünler

Ekolojik Ürünler

Ekolojik Ürünler

Son yıllarda görülen birçok hastalığın sağlıksız beslenmeden kaynaklandığı ortaya çıkınca insanlar sağlıklı beslenmenin yollarını aramaya başladılar. Çarşıya, pazara gelen meyve ve sebzelerde yoğun katkı maddelerine ve tarımsal ilaç kalıntılarına rastlanabilir. Özellikle çocuklara uzun vadede ciddi zararlar veren bu ürünler insanları çok tedirgin etti ve hızla en saf ürünü nereden bulurum diye aramaya başladılar.

Organik Pazarlar

Son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan organik pazarlar insanların bu sorununa bir nebze olsun çare oldu. Küçük şehirlerde veya ilçelerde yaşayan halk köy pazarlarından istedikleri saflıkta ürün bulabilseler de büyük şehirlerde yaşayanların böyle bir şansı yoktur.

Ekolojik yani organik ürün, üretimden tüketiciye gelene kadar hiçbir kimyasala maruz kalmamış olan üründür. Ayrıca organik ürünlerin üretilme aşamasında katkı maddesi kullanılmaz. Bu noktada mantar üretim çadırı içerisinde üretilen kültür mantarları ve özellikle çok tercih edilen istiridye mantarı, tamamen saf olmalarından dolayı tüketicinin baş tacı olmuştur.

Mantar üretimi son derece steril bir ortam gerektirdiği için, değil kompostunda katkı maddesi kullanmak, üretildiği ortamlar mikroorganizmalardan dahi arındırılır. Yine mantar üretimi tamamen doğal yollarla üretilen mantar tohumu ile yapılır. Saf olmasının yanında son derece besleyicide olan istiridye mantarı, tüketici tarafından yoğun talep görmektedir. Pek çok pişirme alternatifi ile pek çok yemekte de yan malzeme olarak kullanılabilmesiyle sofralarda yerini almıştır.

Dünyada ve ülkemizde mantara olan talep o kadar fazladır ki, ciddi bir üretim açığı meydana vardır. Bu nedenle çeşitli teşviklerle istiridye mantarı üreticiliği cazip hale getirilmeye çalışılmaktadır. Girişimciler de bu konuya ilgi göstermiş ve peş peşe mantar üretim çadırları yapılmaya başlanmıştır.

Mantar çadırlarında üretilen mantarlar ülkenin her yerinde satışa sunulmaktadır. Organik pazarlarda bu ürünler rahatlıkla bulunabileceği gibi marketlerin raflarında yerlerini almışlardır. Mantarın bir hafta kadar raf ömrü olduğu için alırken son kullanma tarihine dikkat etmekte fayda vardır. İstiridye mantarı kurutularak veya dondurularak saklanabilir. Fakat mantarın besin değerinden bir şey kaybetmesi istenmiyorsa taze tüketmek gerekir. Günümüzde evde mantar yetiştirmek ve mantarı en taze haliyle tüketmek de mümkündür.

 

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir