Home / Genel / Evde İstiridye Mantarı Yetiştirme

Evde İstiridye Mantarı Yetiştirme

Evde İstiridye Mantarı Yetiştirme

İstiridye mantarı diğer mantar türlerine kıyasla daha sağlıklı ve üretimde ki riskleri az olduğu için ülkemizde son yıllarda fazlasıyla tercih edilmektedir. İstiridye mantar üretimini yapmak isteyen herkes evlerinde  üretim alanı oluşturabilirler. İstiridye mantarını tesis ortamında yetiştirmek isteyen girişimciler ise sermayeleri doğrultusunda tesisin büyüklüğüne göre devletten teşvik ve hibeler alabilirler. Evde mantar yetiştirmek oldukça basit bir işlemdir. Günümüzde sıklıkla rastladığımız mantar yetiştirme uygulamasını yapmak için evinizin güneş görmeyen, oda sıcaklığını daima stabil koruyan bir bölüm bunun için yeterli olacaktır. Evinizin bodrum katında, terasında, banyosunda, kapalı balkonunda veya kilerinde bile üretim yapabilirsiniz.

Evde İstiridye Mantar Üretmek İçin Ne Gereklidir?

İstiridye mantar yetiştirme yapmaya karar verdiyseniz çok büyük sermayelere ihtiyacınız yok. Az yatırım ve uygun maliyetlerle, büyük paralar kazanabilirsiniz. Öncelikle misel dediğimiz mantar tohumunu temin etmeniz gereklidir. Mantar tohumunu, yetiştiricilerden, pazarlardan, yapı marketlerinden ya da internet aracılığıyla temin etmeniz mümkündür. Daha sonra ağaç talaşı veya buğday samanı gereklidir. Ve son olarak büyük boy siyah naylon çöp poşetini aldıktan sonra üretime başlayabilirsiniz. Bu malzemelerin maliyeti oldukça azdır.

  • Misel 1 kilogram
  • Talaş ya da saman 20 kg
  • Çöp poşeti 2 adet

Öncelikle talaş yada samanınızı yada karışımını 90 dakika haşlayarak suyunu süzüp soğutuyorsunuz. Sonrasında çöp poşetinizin dibine talaş veya saman karışımınızdan bir katman oluşturmanız gerekiyor. 10 cm’lik bir tabaka oluşturduktan sonra üzerine biraz misel tohumlarından serpiştiriniz. Tekrardan tabaka ve üzerine misel yayınız. Bu şekilde tek tek poşetleri doldurunuz. 20 – 30 kg saman talaş karışımı ve 1 kilogram misel ile ortalama 2 – 3 tane kompost poşeti hazırlayabilirsiniz. Daha sonra poşetlerin ağzını bağlayarak yetiştirme yapacağınız ortama bırakın. 20 gün poşete hiç dokunmayınız. 20 günün sonunda poşete küçük delikler açınız. 7 – 10 gün sonra deliklerden mantar yetiştirme işleminizin sonucunu görebilirsiniz. Mantarlarınız 30 gün içinde olgunlaşıp toplanacak hale geleceklerdir. Bu yaptığınız poşet uygulamasından 3 ay kadar verim almanız mümkündür. İsteğinize göre 40 kg talaş ve 2 kg misel ile daha büyük üretimler yapabilirsiniz. 3 ay verim alma sürecinde ara ara talaşı kontrol ederek nem oranını dengelemeniz gerekir. Çok kuruduysa açtığınız deliklerden sulama yapabilirsiniz.

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir