Home / Genel / Evde Mantar Nasıl Yetiştirilir?

Evde Mantar Nasıl Yetiştirilir?

Evde Mantar Nasıl Yetiştirilir?

Mantara olan ilginin artmasıyla, ticari amaçla hareket eden birçok girişimci mantar üretim çadırı temin ederek istiridye mantarı yetiştiriciliğine başladı. Bunun yanında pek çok insan da çeşitli sebeplerle evde mantar yetiştirme yollarını aramaya başladı. Ticari amaç gütmeyen bu hobi için biraz bilgiyle, mantar yetiştirmek mümkündür.

 

Evde Mantar Yetiştirmek İçin Neler Gerekir?

Sadece üç malzeme ile evde mantar yetiştirmek mümkündür. Bu malzemeler ağaç talaşı yada saman, misel ve kalın koyu renk bir çöp poşetinden ibarettir. Haşlanmış ve sterilizasyonu yapılmış ve soğutulmuş  saman yada talaş malzemenizi ortalama on santim kalınlıkta çöp torbasının dibine tabana döşeyin. Talaşın üzerine 1 avuç misel yayılır. Misel ince bir tabaka halini almalıdır. Üzerine tekrar malzeme döşenir fakat bu sefer daha ince olmalıdır. Serilen malzemenin üzerine tekrar misel yayılır. Üzerine tekrar malzeme ve Misel bu şekilde malzeme bitene kadar devam edilir. Bu iş için 10 kilo talaş yada saman, 250 – 500 gram misel gerekir. İşlemin sonunda en üstte materyal bulunmalıdır. Son olarak poşetin ağzı bağlanır. Misel denince mantar tohumu anlaşılmalıdır. İstiridye mantar tohumu internet üzerinden sipariş edilebilir.

Mantarın Yetişmesi

Hazırlanan ve ağzı kapanan poşet evde bir köşeye konulur. Banyo uygun bir ortamdır çünkü güneş ışığı girmeyecektir ve nemlidir. Kuluçka evresi kesinlikle karanlıkta tamamlanmalıdır. Bu nedenle koyu renk hatta siyah poşet kullanılır. Kuluçka evresinde poşetin ağzı açılmamalıdır. Kuluçka evresinde poşetin bulunduğu ortamın sıcaklığı 22-24 C derece civarında olmalıdır.

Yaklaşık yirmi gün geçtikten sonra poşetin yanlarına delikler açılır. Bunun nedeni kompostun oksijen alabilmesini sağlamaktır. İstiridye mantarı oksijene ihtiyaç duyar. Otuz günün sonunda açılan deliklerden mantarların çıkmaya başladığı görülebilir. Nemlendirme işleminde suyu dökerek vermek uygun değildir. Bunun için spreyi olan bir şişeye ihtiyaç vardır. Herhangi bir deterjan şişesi, deterjandan iyice arındırıldıktan sonra kullanılabilir. Nemlendirme işlemi püskürtme usulüyle yapılmalıdır.

Olgunlaşan mantarlar toplandıkça yerinden yenileri çıkacaktır. Mantarlar kesilmemeli, köküyle sökülerek alınmalıdır. Böylece mantar kökünün çürüme yapmasının önüne geçilir. Bir poşet komposttan üç ay boyunca verim almak olasıdır. Tek yapılması gereken talaşların kurumasını önlemektir. Açılan deliklerden su püskürterek kurumayı önlemek mümkün olacaktır.

 

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir