Home / Genel / İstiridye Mantarı Hakkında

İstiridye Mantarı Hakkında

İstiridye Mantarı Hakkında

İstiridye mantarı ülkemizde ve dünyada artık en çok üretilen ve en çok tüketilen mantar türlerinin başında gelmektedir. Beyaz mantar üretiminde ki risklerden dolayı üretimi tercih edilmeye başlayan istiridye mantarı son yıllarda ülkemizde oldukça popülerleşmeye başlamıştır. İstiridye mantarı ismini, istiridye görünümüne benzer olmasından dolayı almıştır. Mantar yetiştirmek son yıllarda ülkemizde de oldukça benimsenmiştir. Ülkemizin hemen hemen her yerinde yapraklarını döken ağaç türlerinin üzerinde katman katman salkım şeklinde yetişirler. İstiridye mantarı çoğunlukla saman ya da ağaç talaşının olduğu yerlerde kolaylıkla büyürler. Diğer mantar çeşitlerine göre çok daha lezzetlidir. Beyaz şapkalı mantar türlerine göre daha çok et veya tavuk tadı taşıyan istiridye mantar çeşidi bu özelliği ile de oldukça talep görmektedir. Eskiden daha çok restaurantlarda tüketilen istiridye mantarı yavaş yavaş süper marketlere, manavlara ve daha sonra evlerimize girmeye başlamıştır. Diğer mantarlara göre fiyatı biraz daha yüksektir fakat tüketime baktığımız zaman fiyatın bir etkisi yoktur. Çünkü insanlar diğer mantarlardan daha lezzetli ve daha sağlıklı güvenilir olduğu için istiridye mantarını tercih etmektedirler.

İstiridye Mantarının Üretimi

İstiridye mantarının üretimi tesislerde ve evde de yapılabilmektedir. Ülkemizde artık fazlasıyla istiridye mantarı tesisi kurmaya başlanmıştır. Bunun yanında evde mantar yetiştirmek isteyen insanlarında bu isteklerini gerçekleştirmesi oldukça kolaydır. Tesis üretimleri daha çok para kazanmak, yeni iş sektörü yaratmak isteyen insanların tercihi olmaktadır. Evde mantar yetiştirmek ise hem maddi açıdan büyük sermayeler gerektirmez hem de sağlıklı beslenmek isteyen insanların tercihi olmaktadır.

İstiridye mantarı yetiştirme için ağaç talaşı veya saman, misel ( mantar tohumu ) ve bir çöp poşeti sizin için yeterli olacaktır. 1 ayda üretime geçebilir ve hazırlamış olduğunuz basit üretim aracıyla 3 ay boyunca verim alabilirsiniz. Düzenli bakımlarda bu süre uzayabilir. Kullandığınız talaş ve samanın miktarına göre verim süresini de uzatmanız mümkündür. 3 ay sonunda verimi biten üretim aracınızı çöpe atarak tekrardan basit bir üretim aracı yapabilirsiniz. Birkaç tane deneme amacıyla yaptığınız üretim kitleri ile istiridye mantar yetiştiriciliği sektörüne atılmanızda oldukça kolay olacaktır. 3 – 4 tane mantar üretim aracı ile 1 ay sonunda para kazanmanın alıştırmasını yapabilir fizibilite çalışmasına dönüştürebilrisiniz.

 

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir