Home / Genel / İstiridye Mantarı Nerede Yetişir?

İstiridye Mantarı Nerede Yetişir?

İstiridye Mantarı Nerede Yetişir?

İstiridye mantarı ya da kayın mantarı yapraklı ağaçlarda sık görülür. Ağaçların gövdelerinde yetişebilir, yine kütüklerinde ve tomruklarında rastlanabilir. İstiridye mantarının bu bölgelerde kümeler halinde çıktığı görülür. Çürümüş ağaçlar ve bu ağaçların budakları yerleştikleri bölgelerdir.

İstiridye mantarının farklı sıcaklıklara uyum sağlayarak gelişen iki türü daha vardır. Fakat en çok üretilen ve tüketimde tercih edilen tür istiridye mantarı türüdür. İstiridye mantarı dünyada ticari üretim mantarları arasında ikinci sıradadır. Kısaca dünya üzerinde en çok üretilen ikinci mantardır.

İstiridye mantarları ılıman ve nemli iklimleri sever. Mantarın ağırlığının çoğu su kaynaklıdır. Mantarın ağırlığının yaklaşık yüzde 85’i sudan oluşur.

İstiridye Mantarının Yemeklerde Kullanımı

İstiridye mantarı ülkemiz ve dünya mutfaklarında yaygın olarak kullanılır. Mantarı yiyecek olarak kullanmak için pek çok alternatif yöntem vardır. Protein bakımından çok zengin olmasa da vitamin ve mineral açısından çok değerlidir. İstiridye mantarı oldukça lifli bir besindir. Lifli olması tüketildiğinde tok tutmaya yarar. Bu nedenle diyetlerde de yer alır.

İstiridye mantarı tek başına tüketildiğinde de çok lezzetli ve besleyici bir gıdadır. Izgarası ve kızartması çok tercih edilir. İri çaplı bir mantar olduğu için ızgaraya uygundur. İstiridye mantarının şemsiyesinin çapı 20 santimi bulabilir.

Et ve tavuk yemeklerinin yanına garnitür olarak da çok yakışır. Özellikle lokantalar et yemeklerinin yanında garnitür olarak mantar verirler ve bu şekilde servis edildiğinde yemek hem şık gözükür, hem de çok daha lezzetli olur.

Yumurtalı yemeklerde de çok kullanılan bir mantardır. İstiridye mantarı özellikle omlete çok yakışır.

Piyasada İstiridye Mantarı İhtiyacı

İstiridye mantarının neredeyse bütün dünyada en çok tüketilen mantarlardan biri olması, mantar piyasasında bir açık oluşmasına neden olmaktadır. Ülkemizde de bu açık dikkat çekmektedir. Her ne kadar insanlar istiridye mantarı yetiştirme işine yoğun ilgi göstermeye başlamış olsalar da, hala üretim ihtiyacının varlığı göze çarpmaktadır.

İnsanlar amatör olarak istiridye mantarı üretimiyle ilgilenmeye başladı. Fakat bu üretimin profesyonel olarak yapılmasına ihtiyaç vardır. Uygun mantar üretme çadırlarında, teknik donanıma sahip olan ortamlarda yetiştirilmesi gereklidir. Bu nedenle yapılacak ciddi girişimler, girişimciyi çok kara geçirecektir.

 

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

1 Yorum

  1. Hüseyin Eylem Buran

    Merhabalar admin bey ben bu işe başlamak istiyorum fakat başladığım takdirde ürünü satabilileceğim bir yer yok. Yardımcı olursanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir