Home / Genel / İstiridye Mantarı Nerelerde Yetişir

İstiridye Mantarı Nerelerde Yetişir

İstiridye Mantarı Nerelerde Yetişir

İstiridye mantarı doğada yetişebilir ve doğada yetişen istiridye mantarları tüketilebilir. Aynı zamanda tesis ortamlarında da yetişebilen istiridye mantarını evde yetiştirmekte mümkündür. Doğa’da, tesisler de ve evde üretiminin sağlana bilen ender bitki canlı türleri arasında yer almaktadır. İstiridye mantarının %93’ü sudur. Doğada kendiliğinden yetişebilen mantar, tesis ortamlarında da kültürler eşliğinde kolaylıkla yetişmekte ve ülkemiz insanı tarafından oldukça beğenilmektedir. İstiridye mantar yetiştirme için devlet vatandaşlara teşvikler, hibeler ve girişimcilik dersleri vermektedir. Dünyada da aynı şekilde rağbet gören istiridye mantarını evinizde de kendi ortamınızda yetiştirmeniz ve ticaretini yapmanız mümkündür.

İstiridye Mantarı Zararlı mıdır, Hasta Eder mi?

Doğada bulunan en zehirsiz mantar türü olan istiridye mantarı, içinde bulundurduğu anti bakteriyel özellikler ile de birçok hastalığın tedavisine de yardımcı olmaktadır. Anti bakteriyel özelliğinin yanı sıra, antioksidan aktivitesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, yüksek besin değerleri ile dinçlik vermesi, mide asidine karşı hiperasiditiyi azaltma özelliği, kabızlığı düzeltmesi, kolesterolü düşürmesi ve yüksek tansiyonu kontrol altına almasıyla birçok rahatsızlığa karşı insanları koruyucu bir besindir diyebiliriz.

İstiridye Mantarı Hangi Şartlarda ve Hangi Ortamlarda Yetişir?

İstiridye mantarı yetiştirme türüne göre değişiklik gösterebilir. Her mevsimde üretimi sağlanabilir. Fakat doğada yalnızca sonbahar mevsimlerinde yetişmesinden dolayı %85 – %90 nem ister. Kuluçka süresince karanlıkta olmak ister. Kuluçka dönemi bittikten sonra günde 6-7 saat beyaz ışığa ihtiyaç duyar. Evde mantar yetiştirmek için oda ısınızın kuluçkadayken 22 C – 24 C derece arası, hasat döneminde ise 16 C – 18 C derece arası olması gerekir. Kapalı bir depo’da istiridye mantarı yetiştirmek istiyorsanız da havalandırma yapmanız verimlilik ve kalite için oldukça önemlidir.

Ülkemizde İstiridye Mantarı Üretimi Ne Durumda

Ülkemizde istiridye mantarı en yaygın olarak İstanbul da tanınmaktadır. Diğer büyük şehirlerle de yeni tanışan istiridye mantarı üretim açısından ülkemizin her bölgesinde yapılabilir. Ülkemizde 15 yıllık bir geçmişi olan istiridye mantarı üretimi son birkaç yıldır oldukça artış göstermiştir. Devlet tarafından sağlanan teşvikler ve hibeler ile de mantar üretimi çoğaltılmaya devam etmektedir. Yeni istihdam alanları oluşturmak isteyen kosgeb kurumuna gittiğiniz zaman istiridye mantar yetiştirme konusunda size yardımcı olacaklardır. Devlet tesis kurmak isteyenlere bu fırsatları tanımıştır, evde yetiştirmek isteyenler için zaten büyük sermayelere gerek yoktur.

 

.

 

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

1 Yorum

  1. Emrah kahraman

    Istiridye mantar tohumu alip yetistirmek istiyoruz nasil teymin edebiliriz tohumunu nerden alabiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir