Home / Genel / İstiridye Mantarı Tohumu ve Önemi – 2018

İstiridye Mantarı Tohumu ve Önemi – 2018

mantar tohumu ve önemi

Mantar Tohumunun Önemi

Kaliteli mantar yetişmesinin üç önemli koşulu bulunmaktadır. Mantarın yetiştiriciliğinin yapıldığı alan, mantar kompostu ve mantar tohumu bu önemli üç koşulu oluşturmaktadır. Bu faktörlerin tamamının mantarın verimli yetişmesi için önemlidir. Bir tanesinin dahi eksik olmaması mantar yetiştiriciliğinin verimini ciddi anlamda düşürmektedir. Son yılların en popüler ve kazanç noktası tatmin edici olan mantarcılık hızla yayılmaktadır. Beyaz kültür mantarının yanı sıra son yıllarda istiridye mantarı yetiştirmek de oldukça hız kazanmıştır. Mantar tohumu yetiştiricilikte önemli bir husustur. Mantar tohumunun türünün genetik özelliklerini verimli bir şekilde bünyesinde barındırması mantar kalitesini doğrudan etkilemektedir.

Mantar Tohumu Nasıl Ekilir

Mantarın verimli bir şekilde yetişeceği zemine kompost denilmektedir. Mantar kompostu hazırlandığında ekimin bekletilmeden yapılması gerekir. Bunun nedeni ise kompostun mantar yetiştiriciliğine elverişli olmasının yanında aynı zamanda bakterilerin yetişmesi içinde uygun zemin hazırlar. Bu nedenle kompost bekletilmeden tohum ekimi yapılmalıdır. Hazırlanan kompost içerisine misel homojen bir şekilde karıştırılmalıdır. Bu karışım esnasında işlemi yapan kişilerin hijyen kurallarına uyması yine çok önemlidir. Bakteri zemini uygun olan mantar yetiştiriciliğinde küf ya da bakteriler mantarın yetişmesini engellemektedir. Rakip küf olarak karşımıza çıkmaktadır. Kompost ile misel karışım oranının iyi ayarlanması gerekir. 10 kg kompost için 500 gram mantar tohumu gerekmektedir.

Mantar Tohumu Üretimi

Mantar üretimine yeni adım atmış olan kişilerin mantar tohumunu kaliteli bir tohum merkezinden alması tavsiye olunur. En güvenilir ve yüksek verimli miseli www.mantartohumu.com sitesinden alabilirsiniz. Üreticilik işinde ilerleyen kişiler mantar tohumunu çoğaltma konusunda da deneyim sahibi olduktan sonra tohum almayı bırakabilirler. Bu tamamen üreticinin tercihine kalmış bir karardır. Fakat tohum üretiminde de uyulması gereken koşullara istisnasız riayet edilmesi verimli tohumlar elde edebilmek için zorunluluktur. Tohumun çoğaltılması ve saklanması için gerekli havalandırma, ısıtma, soğutma sistemlerinin de kurulması gerekmektedir.

 

 

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

mantar tohumu

Mantar Tohumu ( Misel ) Nasıl Yapılır?

Mantar Tohumu ( Misel ) Nasıl Yapılır? Mantarlar çiçekli bitki olmadıkları için tohumları bulunmaz. Mantar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir