Home / Genel / İstiridye Mantarı Üretimi – Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstiridye Mantarı Üretimi – Dikkat Edilmesi Gerekenler

mantarcılık

İstiridye Mantarı Üretimi

Mantar yetiştiriciliği son zamanlar da oldukça tercih edilen bir gelir kaynağıdır. Özellikle yenilebilen, doğal mantar gurubu içerisinde yer alan istiridye mantarı yetiştiriciliği oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu mantar diğer mantar gruplarına göre daha lezzetlidir ve ekonomik olarak da daha uygun bir fiyatı vardır. Bu yüzden de tüketiciler tarafından kayın mantarı daha çok tercih edilmektedir. Halk arasında kavak mantarı olarak da anılmaktadır. Bunun sebebi ise kavak ağacı altında yetişiyor olmasıdır. Fakat gerçek adı istiridye mantarıdır. Bu yüzden de istiridye mantarı üretimi oldukça çok tercih edilmektedir ve ülkemizde çok fazla üreticisi bulunmaktadır. Bu mantar türünü yetiştirebilmek için de diğer tüm bitkiler gibi uygun ortamın sağlanmış olması gerekmektedir. Bu mantar türünün yetiştirilmesi için firmamız üretici olmak isteyen kişilere bu mantarın kültür ortamını sağlamaktayız. İstiridye mantarı kavak ağacı altında yetiştiği için, nemli ve bol oksijenli bir ortamı sevmektedir. Yetiştiriciliğini yapacak kişilerin bu ortamı sağlamaları gerekmektedir.

Mantar Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İstiridye mantarını yetiştirebilmek için ilk dikkat etmeniz gereken konu ortam koşullarıdır. Mantarın sevdiği ortamı sağlamalısınız ki iyi verim alabilesiniz. Mantar tohumlarına bu ortamı sağladığınız da kısa süre de yetişecek ve istiridye mantarı olgunluğa ulaşacaktır. İstiridye mantarı üretimi için gerekli olan şartlar; kompost, sıcaklık, ışık, nem ve havalandırmadır. Bu sıralamayı sağlar ve takip ederseniz iyi bir üretim elde etmiş olacaksınızdır. Bu mantar türünün besin maddesi de kavak ağacında bulunan selülozdur. Bunun için verimli bir selüloz ortamı oluşturmalısınız yani ağaç artıklarını kullanarak bu ortamı elde edebilirsiniz. Bu selüloz ve misel olan kompost dediğimiz ortamı sağlamanız gerekmektedir. İyi bir üretim için mantar tohumları bu ortamda hızla gelişip istiridye mantarını oluşturacaktır. Bu yüzden kompost oldukça önemlidir.

İstiridye Mantarı Toplanması

İstiridye mantarı bu kompost denilen ham madde karışımında yetiştirilmektedir ve yaprak boyu 10 ila 20 cm arasında olan her mantar toplanabilir duruma gelmiş demektir. Yaklaşık olarak 10 gün içerisinde tüm mantarları toplayabilirsiniz. Mantar yetiştiriciliği olarak bu kadar kısa süre de çok fazla mantar elde edebileceğiniz istiridye mantarı bu yüzden de üreticiler tarafından tercih edilmektedir.

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir