Home / Genel / İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Şartları

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Şartları

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Şartları

Kayın ağacında yetiştiği için kayın mantarı da denilen istiridye mantarı, vitamin ve mineral deposu olması nedeniyle sağlıklı beslenmeye özen gösteren insanlar tarafından talep görür. Ülkemizde ve dünyada yoğun talep gören istiridye mantarı yetiştiriciliği piyasadaki açığı kapatmak açısından önemlidir. Girişimciler de bu konuya oldukça ilgi göstermektedir.

İstiridye Mantarı Yetiştirme Ortamı Nasıl Olmalıdır?

İstiridye mantarı yetiştirmek insanların çok ilgisini çekmiştir. Hobi olarak yapanların haricinde bunu ciddi bir iş olarak gören pek çok insan vardır. Ülkemizde de pek çok üretici vardır fakat istiridye mantarı yetiştirme şartları yerine getirilmez ise başarı oranı düşük olacaktır. İstiridye mantarı yetiştirmek ve verim almak için, mantarın yetişmesine uygun ortam ve şartların sağlanmış olması şarttır.

İstiridye mantarı yetiştiriciliğine devlet destek vermeye yeni başladı. Belediyeler istiridye mantarı yetiştiriciliği ile ilgili kurslar açıyorlar artık. Ayrıca bazı firmalar istiridye mantarı yetiştirme konusunda rehberlik hizmeti vermektedir. Bu firmalar genellikle uygun ortamı sağlayan mantar alanlarını ya da mantar çadırlarını üreten firmalardır. Kendilerinden mantar çadırı alan müşterilerini mantar yetiştirme konusunda bilgilendirerek paket hizmet vermiş oluyorlar. Firmaız ERK mantar da aynı hizmeti sizlere sunaktan onur duyacaktır.

İstiridye mantarının nasıl yetişeceğini anlamak için doğal ortamına bakmak gerekir. Mantar hangi ortamlarda yetişiyor bilinirse, yetiştiricilik yaparken nasıl ortam sağlanması gerektiği de bilinir. İstiridye mantarı doğada yetişmek için kavak ve kayın ağaçlarının köklerini tercih eder. Bu ağaçların kökleri nemli ve karanlıktır. Ayrıca serin noktalardır ve bol oksijen vardır. Demek ki istiridye mantarı yetiştiricileri bu ortamı sağlamak zorundadırlar.

Mantarın yetiştiği ortamı taklit etmek için kompost denilen bir karışım hazırlanır. Mantar yetiştirilecek madde kompost olarak hazırlanır ve kompostun içine istiridye mantarı tohumları konur. Uygun sıcaklığın sağlanması önemlidir. Uygun sıcaklık ve nem sağlandığında kompostun içindeki istiridye mantarı tohumları filizlenmeye başlar.

Mantar vermeye hazır hale gelen miseller artık başka sıcaklık değerine ihtiyaç duyacaktır. Tohum aşamasındayken ortalama 22 – 24 C derece sıcaklığı sağlamak gerekir, fakat büyümeye başladığında mantarın ihtiyaç duyacağı sıcaklık 16-18 C derece arası olmalıdır.

Tam teşekkülü mantar çadırı satıcıları ihtiyaç duyulan tüm teknik malzemeleri de çadırla beraber kurarlar. Bu nedenle işe yeni başlayacak olan insanların bu mantar çadırlarından yararlanması faydalı olabilir. Hizmetlerimiz arasında Full donanımlı tam otomatik yalıtımlı istiridye mantarı Çadırı kurulumu da vardır.

 

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir