Home / Genel / İstiridye Mantarı Yetiştirme Şartları Nelerdir?

İstiridye Mantarı Yetiştirme Şartları Nelerdir?

İstiridye Mantarı Yetiştirme Şartları Nelerdir?

İstiridye mantarının üretiminde kuluçka dönemi ve hasat dönemi olmak üzere 2 ayrı sıcaklık dereceleri ve farklı nem oranları oluşturulması gereken biraz nazlı bir mantar türüdür. Bunun için üretim yapılan tesisin veya üretim yapılan ev ortamının şartlarının kontrol altında tutulması ve gerektiğinde değiştirilebilir olması gerekir. İstiridye mantarı üretiminde, mantarlar kuluçka dönemindeyken tamamen karanlık bir ortamda olmalı ve %70 nem oranı sağlanmalıdır. Aynı zamanda kuluçka döneminde oda sıcaklığı 22 – 24 C derece olmalıdır. Mantar üreticisi bu şartlarda mantar yetiştirmeye başlar ise 25 – 30 gün içinde mantarlarını görmeye başlayabilir. İstiridye mantarlarının kuluçka döneminden çıktıktan sonra oda ısısı 16 – 18 C derece arasında olmalıdır.

İstiridye Mantarının Gelişim Süreci

Hasat sürecinde mantarların büyümesi için mantarların günlük 6 – 8 saat beyaz flüoresan ışık görmeleri gereklidir ve odada nem oranı %80 olmalıdır. Bu şartlarla sizde son derece doğal ve verimli üretimler sağlayabilirsiniz. İstiridye mantarının rengi normalde sarıya dönüktür, fakat taze istiridye mantarının rengi gri, sulu ve etlidir. Kuluçka döneminden çıkan mantarlardan doğru verim alınabilmesi için ortamın nem oranı en büyük etkendir. Evde mantar yetiştirmek istiyorsanız, istiridye mantarlarının üretim alanında odanın nem oranı ortama %80 – %90 arasında olmalıdır. Doğada oluşan istiridye mantarlarının gelişimi doğal sisler tarafından oluşur. Sizde istiridye mantarlarından iyi verim almak istiyorsanız tesislerinizde yapay sis makineleri kullanabilirsiniz.

Mantar Üretiminde Oksijen Miktarı

İstiridye mantarı, oksijeni bol olan ortamlarda daha verimli ve daha hızlı yetişir. Bunun için istiridye mantarı yetiştirmek isteyenler üretim alanlarındaki oksijen miktarını iyi ayarlamaları gerekir. İstiridye mantarlarının yetişmesini etkileyen diğer faktörlerde olduğu için kesin net bir oksijen miktarı söylenemez. Bunun için mantarlarınızın saplarına, yapraklarına ve rengine bakarak oksijen miktarınızı belirleyebilirsiniz. Mantarlarınızın yapraklarının dış çerçeveleri yukarı doğru dönükse ve mantarların sapları daha uzunlarsa oksijen miktarı yetersizdir diyebiliriz. Üreticinin oksijen yüklemesi yapması gereklidir. Eğer mantarlarınızın rengi gri, dolgun ve sulu görünüme sahiplerse oksijen miktarı gayet iyidir. Sadece odanızın nem oranını kontrol etmeniz yeterli olacaktır. Sık sık kontroller yapılmalı ve mantarların gelişim süreci takip edilmelidir. Gerektiğinde mantarlara ilave oksijen, nem ve su takviyesi yapılmalıdır. Sürekli verim sağlamak istiyorsanız muhakkak üreticinin oksijen miktarını iyi ayarlaması gerekilidir.

 

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir