Home / Genel / İstiridye Mantarının Üretim Aşamaları

İstiridye Mantarının Üretim Aşamaları

İstiridye Mantarının Üretim Aşamaları

İstiridye mantarı ülkemizde en çok tüketilen 2. mantar çeşididir. Talebin artması ile birlikte bu mantarın üreticiliğinde bir artış olmuştur. Hatta firmalar üreticilere teşvik amaçlı bu mantarın üretim koşullarını sunmaktadırlar. İstiridye mantarı yani halk arasında bilinen adı ile kavak mantarı; kavak ağacı altında yetişen bir mantar olup, adını buradan almıştır. Kavak mantarı kavak ağcındaki selüloz maddesinden beslenmektedir ve bol oksijenli, nemli bu ortam onun yetişmesi için oldukça uygundur. İstiridye mantarının üretimi için de tüm bu kavak ağacı ortamının oluşturulması gerekmektedir.

İstiridye Mantarı Üretimi İçin Uygun Koşullar Nelerdir

İstiridye mantarı yetiştirmek için bazı belli başlı ortam şartları sağlanmalıdır. Bu ortam şartlarından en önemlisi oksijen yani havalandırmadır. Mantar oksijen ile olgunlaşmaktadır. Oksijen eksikliğinde mantar yaprakları havaya kalkmaktadır ve sapında uzama görülmektedir. Bu yüzden oksijenli bir ortamda üretilmesi gerekmektedir. Bu oksijeni sağlamak için de havalandırma işlemi uygulanmaktadır. Aynı zamanda uygun nem ve sıcaklık altında yetişmelidir. İstiridye mantarı üretimi için kompost niteliği de oldukça önemlidir. Kompost mantarın üremesi için gerekli olan tohumların ortamda bulunmasıdır. Bu şekilde mantarlar olgunlaşacaklardır. Tüm bu ortam şartları uygulandıktan sonra istiridye mantarı üretimini gerçekleştirebilirsiniz.

Üretilen Mantarın Satışı İçin Gerekli Hususlar

Üretilen istiridye mantarının satışı için de dikkat etmeniz gereken hususlar bulunmaktadır. 2017 yılı itibariyle bu mantarın kilosu 7 TL dir. Mantar topladıktan sonra kilo kaybetmektedir. Bu yüzden mantarı topladıktan en geç 2 gün içinde mutlaka elden çıkarmanız gerekecektir. Yoksa o anki kilo üzerinden müşteriye satış yapmak zorunda kalacaksınız. İstiridye mantarı olgunlaşamaya başladığı andan itibariyle hemen toplanması gerekir. Bunun sebebi ise olgunlaşan istiridye mantarının spor üretmeye başlamasıdır. Bu sporlar olgunlaşmamış mantarlara zarar vereceği için olgunlaşan mantarlar hemen toplanmalıdır. Mantar yetiştiriciliği olarak satış kısmında da tüm bu detaylara dikkat edilmesi gerekmektedir. İstiridye mantar yetiştiricisi gerekli şartları yerine getirdiğinde iyi bir hasat elde edeceği için satışı da kolaylaşacaktır. Böylelikle beklediğiniz kazancı gerçekleştirmiş olacaksınız.

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir