Home / Genel / İstiridye Mantarlarının Hasat Aşaması ve Toplanması

İstiridye Mantarlarının Hasat Aşaması ve Toplanması

İstiridye Mantarlarının Hasat Aşaması ve Toplanması

İstiridye mantarlarınızı ektiniz, büyüttünüz ve artık hasat aşamasına geldiniz. İstiridye mantarlarını toplarken sol elinizle kökünden tutarak sağ elinizle köküyle birlikte çekmeniz gereklidir. İstiridye mantarlarını kafasından değil köküyle birlikte toplamanız gereklidir. Eğer kafasından koparırsanız kökler kompost içinde kalacak ve zamanla çürüyerek kompostun bozulmasına sebep olacaktır. Mantarları kökünden çekerek komposttan uzaklaştırmanızı tavsiye ederiz. İstiridye mantarının üretiminden alacağınız verim, tesisinize sağladığınız iklim şartlarına bağlı olarak değişim gösterebilir. Her 10 kg’lık komposttan yaklaşık 70 günlük hasat süresinde toplam 3 – 4 kg civarında istiridye mantarı çıkacaktır. İstiridye mantarlarının hasat süresi ortalama 70 gün kadar sürebilir. Evde mantar yetiştirmek isteyenler içinse bu süre 70 – 80 gün arasında değişkenlik gösterebilir. Sizlerde evinizde mantar yetiştirmek için bir üretim alanı oluşturduysanız şartları doğru bir şekilde sağladığınız sürece 25. gün itibariyle mantarlarınızı görmeye başlayabilirsiniz.

Mantar Yetiştirilecek Ortam

Mantar yetiştirmek için ortam son derece temiz ve steril olmalıdır. Ve mantar yetiştirdiğiniz ortamlarda tahtta veya ahşap ürünler kesinlikle bulunmamalıdır. Karton veya kâğıt ürünlerini de üretim alanında bulundurmayınız. Kuluçka döneminde kesinlikle mantarların ışık görmemesi gerekir. Ve kuluçka evresinde kompostlara kesinlikle su verilmemelidir, su ile teması önlenmelidir. Kuluçka dönemi bitiminden hemen sonra günlük kompostlara 6 – 8 saat beyaz flüoresan ışıkla temas ettirilmelidir. İstiridye mantarlarının oksijen ve nem oranları sürekli kontrol edilerek ihtiyaca göre nem ve oksijen takviyesi yapılmalıdır. Oda ısısı kompostların verimi için en önemli noktalardan biridir. Kuluçka döneminde oda ısısı 22 – 24 C derece arasında olması gereklidir.

Kompost Kullanımı

İstiridye mantar yetiştirmek için ortam sağlandıktan sonra üretime geçilebilir. Evde üretim yapmak istiyorsanız evinizin, kapalı balkonu, terası, bodrum katı ve ışık görmeyen bir odasını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mantarların üretim esnasında nem kaybı yaşamaması için sürekli kompotları kontrol etmek gereklidir. Nem oranı düştüğü an, kompostların deliklerinden su verilerek mantarların nem oranı dengeye getirilmelidir. Evde hazırlanan her bir kompost ortalama 4 ay ömürlüdür. 4’üncü ayın bitiminden sonra tekrardan karışım hazırlayarak yeni kompost yapımına geçerek yeniden imalat yapılmasını tavsiye ediyoruz.

 

 

 

 

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir