Home / Genel / Kayın Mantarı Nedir?

Kayın Mantarı Nedir?

Kayın Mantarı Nedir?

Kayın mantarı ülkemizde en çok tanınan istiridye mantarının kardeşi olan mantardır. Çürümüş ya da devrilmiş ağaç kütüklerinde yetişir. Daha çok kızılağaç, akçaağaç, gürgen, meşe, selvi, kavak ve kayın gibi geniş yapraklı ağaç kütüklerinde yetiştiği için kavak ya da kayın mantarı olarak anılır. Kayın mantarı coğrafyamızın ılıman bölgelerinde yetişir. Batı ve güney bölgeleri görüldüğü yerlerdir. Doğada yetiştiği yerlerin çok yağış alması gerekir çünkü mantar nemli ortamlarda görülür. Nem açısından bakıldığında Karadeniz bölgesi mantarın yetişmesi için çok uygun bir iklime sahiptir. Kayın mantarı ülkemizde daha çok istiridye mantarı olarak tanınır.

İstiridye Mantarının Özellikleri

İstiridye mantarları yenilebilen mantar türleri arasında en lezzetli olanıdır ve kesinlikle zehir barındırmaz. Doğadan toplanarak yenebilir fakat mantarı çok iyi tanımak gerekir ve ayırd edebiliyor olmak gerekir.  Doğada çok fazla zehirli mantar çeşidi vardır ve mantar zehirlenmesi öldürücü olabilir. Eğer doğadan toplandıysa, mantarın istiridye mantarı olduğundan emin olunmalıdır.

Mantarın şapkası istiridye şekline benzediği için istiridye mantarı olarak tanınmıştır. Şapkanın çapı 5 santimden 20 santim arasında değişebilir. Oldukça geniş şapkalı bir mantar türüdür. Sapı çok kısadır fakat bunu yetiştiği bölgedeki oksijen oranı belirler. Eğer oksijen oranı düşük bir bölgeyse uzun saplı da olabilir.

İstiridye mantarının rengi açık gridir. Fakat bunda da mantarın aldığı ışık miktarı belirleyicidir. Bu nedenle farklı renklerde istiridye mantarlarına rastlamak mümkündür. Mantar çok ışık alan bir noktadaysa rengi sarı, ışıksız ortamdaysa siyah olabilir.

İstiridye Mantarı İlgisi

İstiridye mantarının yemek olarak kullanılmasının dışında sanayide ve tıpta da kullanılıyor olması dikkat çekicidir. Tıpta vücuttaki toksinleri temizlemek için kullanılır.

Ülkemizde son yıllarda mantar yetiştiriciliğine ilgi çoktur. Özellikle istiridye mantarı yetiştirme girişimleri çok fazladır. İstiridye mantarının kolay yetişmesi ve çabuk büyümesi girişimciler için avantajlı bir durum oluşturur. Çabuk büyümesi, paraya dönmesini kolaylaştırır.

İstiridye mantarı pazarı çok geniştir. Ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada yoğun olarak tüketilir. Özellikle Avrupa’da tüketimi çok fazladır. Ülkemizde istiridye mantarına gösterilen yoğun ilgi nedeniyle artan talep karşılanamamaktadır. Sadece doğada yetişen istiridye mantarının toplanmasıyla bu talebi karşılamak mümkün değildir. Bu nedenle istiridye mantarı yetiştiriciliği, üretimin artması için devlet tarafından özendirilmektedir.

 

 

 

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir