Home / Genel / Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Kültür Mantarı Yetiştiriciliği

Kültür mantarı yetiştiriciliği dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de oldukça artış göstermiş durumda. Kültür mantarında ki pazar hareketliliğini gören kişiler de bu işi yapma girişimine daha sıcak bakmaya başladılar. Haliyle mantar üretimi hakkında da merak edilen sorular çoğaldı. Yazımız içeriğinde kültür mantarı sektörü ve yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgileri bulabilirsiniz. Genel hatların tamamı alt başlıklar halinde özet niteliğinde hazırlanmıştır. Kültür mantarı yetiştiriciliği başta zor gibi görünse de aslında bir kere uygun ortam ve şartlar sağlandıktan sonraki süreçlerde oldukça kolaydır. Üstelik ilk deneme sonrasında kişiler tecrübe sahibi de oldukları için sonraki ekimlerde ve hasatlarda kolaylıkla mantar yetiştiriciliği yapabilmektedir.

Mantar Yetiştirmede Ortam Nasıl Olmalıdır?

Mantar yetiştirmenin en önemli unsuru ortamın mantar yetiştirmesine uygun olmasıdır. Mantarlar güneş ışığının olmadığı belirli sıcaklık ve nem dengesinin korunduğu aynı zamanda temiz ortamlarda yetişirler. Genellikle üreticiler bodrum katlarını ya da boş ahır tarzı yerleri kullanmaktadırlar. Eğer sıfırdan bir alan oluşturulmayacaksa öncesinde kullanılmış olan alanın iyi bir şekilde temizlenmesi gerekir. Mantar ekimi için uygun alanlar oluşturulduktan sonra ortamın ısı ve nem dengesini aynı zamanda havalandırma sistemini iyi oturtmak lazımdır. Sayılan maddelerin çok fazla size masraf çıkaracağını düşünmeyiniz. Ortalama maliyetler ile uzun vadeli güzel bir yatırım olanağını kültür mantar üreticiliği sunmaktadır. Mantar yetiştirme konusunda kararlıysanız tüm bu unsurları bilen kişilerden iyi öğrenmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca mantarın yetişme zeminini oluşturan mantar kompostu en önemli unsurlardan bir tanesidir. Zamanla iyi bir şekilde kompost yapımı da daha iyi bir şekilde öğrenilmektedir.

Mantar Yetiştirmek İçin Maliyetler

Kültür mantarı yetiştiriciliğini düşünen kişilerin aklına nasıl yaparım sorusundan hemen sonra işin maliyet kısmı gelmektedir. Mantarcılık başlangıç olarak her iş kolu gibi belli bir maliyete yatırım gerektirir. Fakat eğer yetiştirme için uygun bir yeriniz varsa maliyetler de oldukça düşmektedir. Mantar yetiştirme alanı için iklimlendirme sistemi, raf sistemi, dezenfeksiyon araçları, sulama sistemi, bulunulan ortama gider borusu, havalandırma sistemi, aydınaltma tertibatı, kompost, örtü toprağı ve mantar tohumu yapılacak olan alanın gider kalemlerini  oluşturmaktadır. Sayılan kalemlerin çoğu ise tek seferlik gider kaleminde yer almaktadır.

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

1 Yorum

  1. Ben Kültür mantarı yetiştirmek istiyorum. tohumu nasıl bulabilirim varsa fiyatını öğrenebilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir