Home / Genel / Kültür Mantarı

Kültür Mantarı

İnsan sağlığına pek çok fayda getiren kültür mantarı desek yanılmayız sanırım. Diğer türlerine nazaran yetiştiriliğide bayağı zahmetlidir.  Kültür mantarı, çok hücreli ve tek hücreli olabilen ökaryotik canlılardır. Hayvanlar gibi aktif hareket edemezler ama bitkiler gibi klorofil de taşımazlar. Heterotrofturlar. Yani mantarlar dışarıdan beslenirler ve birer bitki değil ayrıştırıcıdırlar.

Kültür Mantarının faydalarını saymakla bitiremeyiz aslında. Yorgunluğu giderir, sinirlere iyi gelir, göze ve vücuda kuvvet verir, bedenin gelişmesinde yardımcı olur, düşünme ve öğrenme yeteneğini geliştirir, içerdiği protein değeri sayesinde etin yerini tutar. Hayatsal faaliyetlerini sürdürmek için ihtiyaç duyduğu tüm besinleri hazır olarak alması şart olan kültür mantarı, kültür ortamında da yetiştirilebilmektedir. Ülkemizde kültür mantarı olarak isimlendirilen mantarlar, kayın veya istiridye mantarından farkılılar gösterir. Bir tür şapkalı mantar türü olan Agaricus Bisporus‘tur.

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

2 yorumlar

  1. Sayfanızı inceledim. İlk etapta kendi çabamla evimin bodrumunda nasıl bu kültür mantarını üretebilirim? Şayet bunu başarırsam, kendimde kabul edebilirsem, geliştirme projelerimin olacağını düşünüyorum. Neden bu kadar temkinli davrandığımın sebebi de çok çanı yanmış biri olduğumdan dolayı. Kalifiye işçiye muhtaç mı olacağım? Yoksa kendim bu işi bilip kalifiyesiz elemanla yapabilecek miyim? Bunun için bu araştırmaları yapıyorum. Bana bilgi vermek veya gibi bir durum mevcutsa adresimi ve telefon numaralarımı yazacağım. Saygı ve sevgiyle teşekkürlerimi iletirim.

  2. Merhaba.Sizi Azerbayşandan ariyiram.Kac zamandir internet üzeriinden kültür mantari vidiolarini taqib edirem.Ne kadar calişsam da kültür mantar miselini yapa bilmirem.Yardimci olursunusa sevinirim.Sayqilarimla Hüseyn Sadiqov

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir