Home / Genel / Mantar Çadırları

Mantar Çadırları

Mantar Çadırları

Eğer mantar üretmeye karar verilir ve bu işten para kazanmak istenirse mantar üretim çadırı şarttır. Depolara kıyasla yapımı daha kolay ve yalıtımı dahil çözümler sunulduğu için daha ucuza bir üretim hnaeye sahip olmak mümkün. Mantar üretiminde havalandırma çok önemli olduğu için bina gibi yerlerde kolon ve kirişlerden yada binanın elverişsiz yapısından dolayı havalandırmada sorunlar yaşanabilmektedir. Bundan dolayı mantarda çadır çözümü avantaj sağlamaktadır. Her çadırın 7 yıl garantisi ve ömrü vardır. 7 yıl sonra sadece üzerindeki branda değiştirilmelidir. Brandanın 2017 yılı itibaren güncel fiyatı 950 TL’dir. Günümüzde mantar yetiştiriciliğine ilgi giderek büyümektedir. Eğer hobi olarak yapılıyorsa bahçede bir ağacın altında da denenebilir fakat daha büyük kazançalar amaçlanıyor ise bunu doğru yolla yapmak gerekir. Yoksa zaman ve emek kaybı yaşanacaktır. Hangi cins olursa olsun mantar yetiştirmek hassas bir iştir ve özen gerektirir.

Yeni Girişimciler piyasada böyle bir ihtiyaç olduğunun farkında olmakla birlike iyi kazanç sağladığının da farkındalar. Bu nedenle bu işe, özellikle istiridye mantarı üretimine yatırım yapan pek çok girişimci çeşitli yöntemler dener. Çünkü doğru yapıldığında bu işin kendisini amorti etme süresi  9 ay gibi kısa bir süredir. Özellikle bu işe başlamak isteyenler arkadaşlara son bahar ve kış aylarında başlamalarını önerilmektedir. Kışın mekanda ısı dengesini sağlamak daha kolay olduğu için elektrik sarfiyatı azalmakta ve kazancı da artmaktadır. Çadırlar üretilirken kullanılacağı bölgenin iklim koşulları göz önüne alınarak imal ediliyor. Kışın kar yağışı ve rüzgarın kuvvetli olduğu bölgelerin verileri meteorolojiden son 10 yılın bilgileri alınarak dayanım hesapları yapılarak Çadırlar yapılıyor. İşimizi asla şansa bırakmayız. Bize duyulan güvene Şirketimiz ERK Mantar olarak çok önem veririz.  Kışın riskler minimalize edildiği için kazanç biraz daha garanti olacaktır.

Mantarhaneler

Mantarhaneler yani mantar çadırları olmadan bu işi yapmak imkansızdır. Mantarhaneler kullanılacakları bölgenin özelliklerine göre üretilir. Mantar çadırları kuluçka veya hasat dönemindeki mantarların ihtiyacı olan ısı, nem gibi faktörlerin korunmasını sağlayacaktır. İstiridye mantarı yetiştirmek için edinilen bir mantar çadırı, üretilen mantarların rüzgardan ve yağmurdan etkilenmesini önleyecektir.

Mantar çadırlarının dış kaplama malzemeleri, PVC kaplı polyester ile dokunur. Bu malzeme çadırın içini güneş ışınından, ısı değişikliklerinden, rüzgardan korur. Zaman zaman görülen asit yağmurlarının ürünlere zarar vermesini de engeller. Yalıtımda kullanılan 10 cm kalınlığında cam yünüdür.

Mantar çadırlarının kötü hava koşullarına karşı dayanıklı olması kadar, steril olması da gerekir. İstiridye mantarı steril ortam ister. Bu nedenle çadırların brandalarının, Anti Bakteriyel özellikte olması gerekir.

İstiridye mantarları karanlık ortam sever ve güneş ışığından hoşlanmaz. Çadırın brandasının güneş ışığını yeterince kesip kesmediğine bakmak gerekir.

Kaliteli Malzeme

İstiridye mantarı üretimine başlayacak olan girişimci, mantar çadırını temin ettikten sonra kaliteli mantar tohumu kullanmalıdır. İdeal kompost oranlarını öğrenmeli ve yaparken bu değerlere dikkat etmelidir. Kompostta kullanılan mantar tohumu kalitesi çok önemlidir.

İyi bir verim alınması düşünülüyorsa çadırın içinde her türlü ihtiyaç duyulan cihaz bulunmalıdır. Klima, nem cihazı, havalandrma faları, Havalandırma peteği ( Cool Ped ), aydınlatma için floresan lambalar, toplanan mantarların saklanması için soğukhava, havalandırma tertibatı mutlaka gereklidir.

Burada istenen özellikler aslında evde mantar yetiştirmek için dahi gerekir. Minimal düzelde bu şartlar sağlanmaya çalışılmalıdır. Mantar yetiştirmeyi düşünen kişi evde de olsa mantarın ihtiyacı olan ortamı sağlayabilmelidir.

 

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir