Home / Genel / Mantar Çeşitleri ve Üretim Teknikleri

Mantar Çeşitleri ve Üretim Teknikleri

Mantar Çeşitleri ve Üretim Teknikleri

Mantar üreticiliği Pazar açısından son dönemlerin en çok tercih edilen iş kollarından bir tanesidir. Dünya genelinde perma kültür tarıma olan merak mantarcılığı da olumlu olarak etkileşmiştir. Hem besin değeri yüksek hem de lezzetli bir gurme tat olan mantar severek tüketilen besin kaynaklarının başında yer almaktadır. Mantar üretimi yapmak isteyen kişiler bu alanda ciddi araştırmalar ve yatırımlar yapmaktadırlar. Kültür mantarı, istiridye mantarı ve trüf mantarı çeşitlerinin üretim ve pazarları hakkında ki bilgiler yazımız içeriğinde yer almaktadır.

Beyaz Kültür Mantarı Yetiştirme

Beyaz kültür mantarı en çok bilinen mantar türüdür. Yetişme alanı için güneş almayan nem, ısı, sulama ve dezenfekte sistemlerinin kurulmuş olduğu havalandırmasının iyi yapıldığı ortamlarda yapılmaktadır. Kültür mantar pazarı hareketlidir. Fakat bu mantarı üretmek isteyenlerin öncesinde Pazar araştırmasının iyi yapılması gerekir. Endüstriyel kültür mantar üreticileri ile rekabet etmek ayrıntı ve özenli bir çalışma gerektirmektedir. Ayrıca tüm mantar çeşitlerinde olduğu gibi kaliteli mantar kompostu beyaz kültür mantarı içinde oldukça önemlidir.

İstiridye Mantarı Yetiştirme

İstiridye mantarı, beyaz kültür mantarına göre daha az üretilmektedir. Beyaz kültür mantarına göre fiyatı daha yüksektir. İnsanların yeni yeni alıştıkları mantar türlerinden olan istiridye mantarı mantarhane olarak beyaz kültür mantarı ile yakın koşullara sahip olmayı ister. İstiridye mantarının kompostu beyaz kültür mantarına göre farklılık gösterir. İstiridye mantarı ekiminde mantar miseline ihtiyaç duyulur. Tedarikçilerden aşılama ile yeni mantar tohumu alınabilir ya da steril kültür ile misel oluşturulabilir. İstiridye mantarının başlangıç maliyeti beyaz kültür mantarına göre daha yüksektir.

Trüf Mantarı Yetiştirme

En lezzetli mantar türü trüf mantarıdır. Kg olarak trüf mantarının fiyatı çok yüksektir. Avrupa ülkelerinde kg fiyatı 150 Euro ile 1000 Euro arası değişmektedir. Trüf mantarı yetiştiriciliğinde ortalama başlangıç maliyeti olarak 15. Bin TL gibi bir rakama ihtiyaç vardır. Koşullara göre yatırım maliyeti artış da gösterebilir. Trüf mantarının yetiştirme alanı da istiridye ve beyaz kültür mantarına göre farklılık gösterir. Mantar tohumu konusunda da önceden bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Eğer uzun vadeli karlı bir mantar üreticisi olmak istiyorsanız trüf mantarı yetiştiriciliğini iyi bir şekilde araştırarak bu işe girebilirsiniz.

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

1 Yorum

  1. Ben mantar yapmak istiyorum lütfen bana söyleyiniz bu iş nasıl yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir