Home / Genel / Mantar Tohumu ( Misel ) Nasıl Yapılır?

Mantar Tohumu ( Misel ) Nasıl Yapılır?

mantar tohumu

Mantar Tohumu ( Misel ) Nasıl Yapılır?

Mantarlar çiçekli bitki olmadıkları için tohumları bulunmaz. Mantar üretimleri miseller aracılığı ile yapılır. Mantar yetiştiriciliği için misel yapımı oldukça önemlidir. Mantar üreticileri ilk ekimde dışarıdan misel almak durumundadırlar. Fakat alınan miseller çeşitli yöntemler ile çoğaltılmaktadır. Farklı maddeler ile birlikte hazırlanan miseller uygun koşullarda çoğalarak tohumluk hale gelmektedir. Tohumluk olan miseller kompostlara ekilerek yetişmesi beklenmektedir. Tohumluk olan miseller yetiştiricilikte oldukça önemlidir. Bu nedenle tohumların temizliği iyi mantar yetiştiriciliğinin ilk adımıdır. Tohum ne kadar iyiyse mantarda o kadar iyi olacaktır. Miseller temiz olmanın yanı sıra kendi türüne ait özelleri de nitelikli bir şekilde bünyesinde barındırması gerekmektedir.

Miselin Çoğaltılması

Tohumluk misel çoğaltılırken başka maddelerde gerek duyulmaktadır. Mantar miselinin üretilmesinde genellikle iyi bir mayalayıcı olduğu için buğday kullanılmaktadır. Mantar miselinin çoğalması için sıcaklık ve nem oldukça önemlidir. Mantar yetiştiricilerinin de bildiği üzere  bu koşulların mantarın yetişip büyümesi için de gereklidir. Laboratuvar ortamı dışında da misel çoğaltımı yapılabilmektedir. Tohumluk alınan miseller buğday yardımı ile çoğaltılabilir. Bunun için yapılacak olan aşamalar ise oldukça basittir. Kültür mantarı miseli çoğaltmak için kültür mantarı miseline ihtiyaç vardır. Tabi kayın mantarı yetiştirmek için de kayın mantarı miseli gerekmektedir. Her iki mantar türü miseli içinde aynı yöntem rahatlıkla uygulanabilir. Önemli olan aşamaları doğru bir şekilde gerçekleştirmektir.

Misel Yapımı

Mantar miseli yapmak için öncelikli olarak vereceğimiz miktarların değiştirilebileceğini belirtelim aynı orantıda malzemeler artırılıp azaltılabilir. 2 kg buğday çöplerinden ayıklanıp haşlanır. Haşlanmış olan buğdayların suyu iyice süzdürülür. 2 kg ebatlarında naylon poşetin içerisinde 200 gr buğday üzerine 25 gr misel koyulur. Aynı oranlarda 2 kg buğday bitene kadar devam edilir.  Sonra poşetin ağzı iyice bağlanır. Poşetin altına 5 delik.sağ tarafına 4 delik ve sol tarafına da 4 delik olmak üzere toplu iğne ile delik açılmalıdır. Bir yoğurt kabının içine birkaç kat peçete serip poşet kapa oturtulur. 20 derece ile 25 derece arasında 10 ya da 15 gün süre ile bekletilir.

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

2 yorumlar

  1. İstiridye mantarı yetiştirmek için destek istiyorum. ilk etapta ne kadar bir kg ile başlamam lazım? teşekkür.

  2. Merhaba ben ilk defa mantar işine girmek istiyorum 85 metrekare yerim var kültür mantarı ve iskinye mantarı yetiştirmek istiyorum nasıl yapmam gerekiyor yardımcı olabilirseniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir