Home / Genel / Mantar Tohumu Nasıl Ekilir? Güncel Bilgiler

Mantar Tohumu Nasıl Ekilir? Güncel Bilgiler

mantar tohumu nasıl ekilir

Mantar Tohumu Nasıl Ekilir? Gelin İnceleyelim

Mantar üreticiliği köyden kente göçü durduran önemli bir tarım aktivitesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yalnızca çiftçilik ile uğraşanların değil, ek bir yatırım ya da iş arayışı içinde olan kişiler içinde mantar yetiştiriciliği önemli ve karlı bir yatırım kapısıdır. Şehirde yaşayıp mantar üretimine merak salan üreticiler evlerinin bodrum katlarında mantar üreticiliğine ilk adımı atmaktadır. Köyde yaşayanlar içinde ambar, ahır gibi ışık almayan ve mantar yetiştirmeye uygun olan alanlar oldukça idealdir. Tabi ki bu alanların artık kullanılmıyor olması ve iyice temizlenerek mantar yetiştirilmesine elverişli hale getirilmesi gerekmektedir. Mantar üretimi yapmak isteyen fakat uygun alana sahip olmayan kişilerde mantar üretim çadırı yaptırarak mantar yetiştiriciliğine ilk adımı atmaktadırlar. Uygun bir alan oluşturulduktan sonra henüz bu alanda tecrübesiz olan üreticiler için mantar ekimi ve yetiştiriciliği hakkında bilgiler yazımız içeriğinde yer almaktadır.

Mantar Tohumunun Ekilmesi

Mantar ekimi çok önemlidir. Mantarın yetişmesi için hazırlanan ve mantarın gelişmesini sağlayan mantar kompostu içerisine ekilen daha doğrusu kompost içerisine homojen olarak dağıtılması gereken mantar miseli ancak doğru oranlarda karıştırıldığında verimli olmaktadır. Tohumun kompost içerisine iyice dağıtılması gerekir. Ortalama olarak 10 kg kompost içerisine 300 gram ile 500 gram arası tohum karıştırılması gerekmektedir. Bu verilen oran ideal bir yetişme iklimi oluşturmaktadır.

Mantar Ekiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mantar tohumun misel içerisine karıştırılırken kesinlikle hijyene dikkat edilmesi gerekmektedir. Mantarın iyi bir şekilde yetişmesi için hazırlanan kompost aynı zamanda zararlı bakterilerin üremesi içinde elverişli bir ortam sunar. Verilen ölçülerde ekimi yapılan mantar tohumlarının ekim sürecinde işlemi yapan kişilerin ve kullanılan araçların hijyenik olması gerekmektedir. Aksi durumda kompost içerisinde mantarın yetişmesine engel olacak bakteriler üreyecektir.

 

 

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

mantar tohumu

Mantar Tohumu ( Misel ) Nasıl Yapılır?

Mantar Tohumu ( Misel ) Nasıl Yapılır? Mantarlar çiçekli bitki olmadıkları için tohumları bulunmaz. Mantar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir