Home / Genel / Mantar Yetiştiriciliği Hakkında

Mantar Yetiştiriciliği Hakkında

Mantar Yetiştiriciliği Hakkında

Mantar yetiştiriciliği son yılların en popüler üretim kanallarından bir tanesidir. Uygun zemin hazırlandığında oldukça verimli bir getiri sağlayan Mantarcılık dünya genelinde uygun ortam şartları hazırlanarak yapılmaktadır. Ülkemizde de mantar yetiştiriciliğine büyük bir ilgi vardır. Mantar, insan sağlığı için oldukça önemli besin kaynakları arasında yer almaktadır. Mantar içine yer alan protein, vitamin ve mineraller oldukça zengindir. Doğada bulunan mantarlardan ziyade asıl konumuz kültür mantarıdır. En tehlikesiz olan mantar türü de kültür mantarıdır. Mantar üretimi oldukça özen isteyen ince detaylı bir iştir. Genelde mantar üreticileri ilk yıl istenilen verimi elde edemezler fakat tecrübe ederek mantarın uygun ortamının hazırlanması ve yetiştiriciliği iyi bir şekilde öğrenildiğinde mantar risksiz bir üretim aracıdır. Mantarın uygun ortamda yetişmesini sağlayan alt zeminine mantar kompostu adı verilmektedir. Mantar kompostu mantar yetiştiriciliğinde oldukça önemlidir. Mantarın yetişmesi ve verimliliği kompostun niteliğine bağlıdır.

Ülkemizde Mantar Yetiştiriciliği

Ülkemizde mantar yetiştiriciliği aslında 15-20 yıllık gibi bir geçmişe sahiptir. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de mantarın faydaları öğrenilip tüketimine talep artınca mantar yetiştiriciliğine de talep artmıştır. Mantarhane hazırlığının en önemli unsuru olan kompost yapımının da organik tarımın ve teknolojinin gelişimiyle sentetiğe dönmesi mantar yetiştiriciliğini artırmaktadır. Mantar yetiştiriciliğinde mantarın gelişim sağladığı alt zemin kompost için en uygun ortamı at gübresi sağlamaktadır. Fakat üretim fazlalığının yanı sıra nitelikli at gübresi eksikliği sentetik karışımları meydana getirmiştir. Hazırlanan sentetik karışımlarda at gübresinde olması istenen miktarda azot, vitamin ve mineral bulunmaktadır.

Mantar Üretimi Hazırlık Sırası

Mantar üretimi yapılma aşamasında belirli bir işlem sırası gerekmektedir. Mantarın uygun ortamda yetiştirilmesi için üretimde izlenen sıra ise şu şekildedir.

1-Kompostun hazırlığı

2-Pastörizasyon işlemleri

3-Misel ekimi – misel ekiminden sonra miselin ön gelişme evresi

4- Örtü toprağın örtülmesi

5-Hasatın yapılması ve alan bakımı

Bu sıralı işlemlerin her biri oldukça önemlidir. Mantar yetiştirmek özen ve hassasiyet istemektedir. Fakat ortamın uygun şekilde hazırlanmasından sonra üretici mantarın gelişmesini beklemektedir. Ayrıca mantar hasatı diğer ekimlere göre oldukça kolaydır.

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir