Home / Genel / Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

istiridye mantarları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım

Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm koşullar sağlandığında oldukça kolaydır. Bu işi yapmak isteyen kişilerin mantarın uğraştırıcı süreçlerine hazırlıklı olması gerekir. Eğer mantarhanenin bakımı, kompost üretimi, ortamın hijyeni, ısı ve nem ayarı ile ilgilenmek bir süre sonra sıkıcı bir hale gelecekse ve bu koşullar sağlanamayacaksa bu durumda yatırımlar boşa gidecektir. Mantar üretimi yapacak olan kişilerin bu işi severek yapması gerekir. Tabi ki her işin de emeksiz olmayacağını unutmamak gerekir. Mantar üretme konusunda kararsız kalan kişiler için bu sektörün avantaj ve dezavantajlarını yazımızda kısmen de olsa derledik. Umarız okuyucularımız bu konuda ne yapmak istediklerine karar verecekleri doneleri yazımız içeriğinde bulabilirler.

Mantarcılığın Avantajları

İşe önce avantajlı tarafından bakalım. Öncelikle mantarcılık sektöründe üretimin verimi, mantar yetiştiriciliği yapan kişinin elindedir. Kapalı ortamda yapılan üretimin iklimlendirmesinin ayarlanması, toprağın mantarın istediği gibi hazırlanması ki buna mantar kompostu denilmektedir tüm şartlar üreticinin elindedir. Yani dışarıda ki araziye ekilen ekinlerin akıbetinin ne olacağı belli değildir. yağmur zamanında yağmur yağmama ya da fazla yağmur yağma gibi ürünün verimini etkileyecek hatta sıfır verime neden olacak elde olmayan doğa koşulları gelişebilir. Mantar üretiminde böyle bir durum ise söz konusu değildir. Tüm koşullar mantar üreticisinin elindedir. Ortamın ısısını ve değerleri doğru zamanda doğru şekilde ayarlandığında hiçbir problem yaşanmamaktadır.

Mantarcılığın Dezavantajları

Aslında dezavantajları denilen kısım işin ilgi isteyen kısmıdır. Öncelikle mantarhane yapımında yalıtımından, havalandırmasına, havalandırmasından ısı ve nem iklimlendirmesine kadar dikkat edilmesi gerekir. Mantarhanenin temizliği çok önemlidir. Gözden kaçan küf, tüm mantar haneyi sarabilir. Mantar miseli ekiminde ki ortam iklimi ile yetişme süreci iklimi farklıdır. Ortamın buna göre ayarlanması gerekmektedir. Nem ve ısıtma cihazlarının bozulmaması gerekir. Herhangi bir aksaklığın hemen anlaşılması ürünün telef olmasının önüne geçmektedir. Bu koşulara dikkat edildiği müddetçe kompost ve misel kalitesi de yüksekse mantardan verim almama gibi bir durum asla söz konusu olamaz. Üstelik mantar verimi yüksek olduğunda kazanç olarak üreticisinin de yüzünü güldürmektedir.

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

mantar tohumu

Mantar Tohumu ( Misel ) Nasıl Yapılır?

Mantar Tohumu ( Misel ) Nasıl Yapılır? Mantarlar çiçekli bitki olmadıkları için tohumları bulunmaz. Mantar …

4 yorumlar

  1. merabalar ben istiridye mantarını yaptımda ama sankı benım yaptıgım mantar yesıl gıbı kuf oldu neden acaba

  2. İbrahim demirel

    Buğday samanını ve kavak talasini karıştırarak kompost hazırlana bilirmi

  3. Bir çok sebepten olabilir. Örneğin hazırladığınız poşetlerini alt uçlarından kesmenin gerekiyordu muhtemelen kesmesini oda suladığınız su orada birikti ve küf oluştu

  4. Halil İbrahim Yaman

    Mantar yetiştirmek istiyorum misel talep ediyorum Bilgi için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir