Home / Genel / Son Dönemin Önemli Üretim Hamlesi Mantar Yetiştiriciliği

Son Dönemin Önemli Üretim Hamlesi Mantar Yetiştiriciliği

Son Dönemin Önemli Üretim Hamlesi Mantar Yetiştiriciliği

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de son dönemlerde mantar üretimi oldukça popüler mesleklerden olmuştur. Mantardan hızlı verim alınması, mantar pazarının hareketli olması ve düzgün bir sistem kurulduktan sonra üreticiyi çok fazla yıpratmaması gibi olumlu sebepler mantar üretimine olan talebi oldukça artırmıştır. Mantar üretimi beyaz kültür mantarı ve istiridye mantarı olarak iki farklı mantar türünde yoğunlaşmış durumdadır. Benzer koşullarda üretilen mantarların nitelikleri ve pazarları da farklıdır.

Mantar yetiştirme işi aslında zorlu ve karmaşık bir iş değildir. Üstelik zarar riski de oldukça az. Fakat tüm bu olumlu koşullar içerisinde başarısız olan, verim alamayan mantar üreticileri de bulunuyor. Peki, verimli üretim ve verimsiz üretim arasında ne gibi farklar var?

Mantar üretiminde neden verimsiz olan üreticiler var?

İşini iyi yapanlar ve iyi gelir elde edenler bunu nasıl başarıyor?

Bu soruların tüm cevaplarını yazımız içeriğinde bulabilirsiniz.

Mantar Yetiştirmede Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Mantar yetiştirme işi aslında oldukça kolaydır fakat bu alanda titiz ve hassas olmak çok önemlidir. En öncelikli olarak mantar üretimini yapacak olan kişilerin mantarhane oluşturulurken çok özenli olmalarını tavsiye ediyoruz. İyi bir mantarhanede ortam ısısının isteğe göre ayarlanması, havalandırma sisteminin çok iyi olması, sulama sistemin oluşturulması, gider kanalları, ortamın nemini sağlayan nem cihazlarının olması ve bu koşullar oluşturulduğunda mekânın bu koşulları ortamda tutabilecek izolasyona sahip olması çok önemli. Eğer mantarhanenin ısısı ve nemi mantar yetiştirmeye uygun değilse, küflü ürünlere dikkat edilmiyorsa. Mantarhanenin temizliği ve dezenfeksiyonu gözden kaçırılıyorsa bu durumda verimli bir mantar üretimi de gerçekleşmeyecektir. Aslında her şeyin başı iyi bir mantarhane oluşturmakta yatmaktadır.

Mantar Yetişme Ortamı

Bahsettiğimiz tüm bu koşulların hemen sonrasında ise mantarın ekilip yetişeği zemin olan mantar kompostu mantar yetiştirmeye uygun verimlilikte olmalıdır. Kültür mantarında kullanılan kompost ile istiridye mantarında ki kompost birbirinden farklı besin değerlerine sahip olduğu için kişilerin bu konuda bilinçli davranması gerekmektedir. Ortam ne kadar iyiyse kompostun da en az o kadar iyi olması gerekir.

About admin

Ayrıca şuna da göz atın

istiridye mantarları

Mantar Yetiştirmenin Avantaj ve Dezavantajları

Avantaj ve Dezavantajlarına Göz Atalım Mantar yetiştirmek hem oldukça zahmetlidir hem de aynı zamanda tüm …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir